Délka: 15,8 km Obtížnost: středně náročná Okruh: ANO, Značení: značená
Trasa výletu začíná v centru Žacléře, odkud pokračujeme po zelené turistické značce směrem na Královec a dále vlevo vzhůru kolem chat a strmě lesem. Dále pokračujeme spolu s modrou značkou k rozcestí Pod Rýchorským křížem a dále k baroknímu Rýchorskému kříži. Zde se trasa stáčí vlevo a jde na rozcestí poblíž Rýchorské boudy a dále po červené Dvorským lesem. Cesta poté strmě klesá po červené lesem a dále cestou mezi pastvinami do malého sedla, ve kterém se nachází největší pevnost z 2. světové války Stachelberg. Od pevnosti jdeme po zelené k rozcestí u kapličky v Prkenném Dole. Od kapličky stoupáme po silnici vzhůru kolem kostela a vracíme se zpět do Žacléře.
Hornické město zmiňované roku 1352, od roku 1886 nazýváno Žacléř. Hrad byl v 18. stol. přestavěn na zámek, původní renesanční kostel Nejsv. Trojice ze 16. stol. barokně přestavěn roku 1732 a později několikrát upraven.
Rýchory - pokladnice přírodních bohatství, již r. 1012 se tu podle pověsti rýžovalo zlato. Rýchorský hřeben je nejvýchodnější částí Krkonoš. Rýchorská bouda leží ve výšce 1022m n.m. potavena v roce 1930, barokní Rýchorský kříž je z roku 1804. Nejhezčí místa spojuje Cesta bratří Čapků.
Největší československá dělostřelecká tvrz, součást pohraničního opevnění u obce Babí nad Trutnovem. Pevnost měla chránit sousední pevnostní linii a bránit tak průlomu německé armády přes Libavské sedlo do českého vnitrozemí. Byla rozestavěna v letech 1937-38, zůstala ale nedokončena. Rozsáhlé vylámané podzemí o délce 3,5km je dnes zaplaveno vodou. Z 12 tvrzových objektů na povrchu byl vybetonován pouze jeden - pěchotní srub T-S73. V něm je dnes umístěno muzeum Čs. opevnění (otevřeno soboty a neděle, V. - IX.). Z tvrze jsou daleké výhledy na Svatoňovicko, Náchodsko a k Orlickým horám.