Délka: 6,8 km Obtížnost: náročná Okruh: NE, Značení: značená
Trasa začíná v obci Mezní Louka u zdejšího hotelu. Odtud se vydáváme přes silnici po červené značce (naučná stezka Okolím Hřenska). Zprvu cesta vede skoro po rovině lesem, asi po 2 kilometrech se dostáváme do oblasti prvních skal. Dále trasa poměrně příkře stoupá. Z části vede po vytesaných schodech a pěšinách. Dále pokračujeme takřka po vrstevnici pod Křídelní stěnou s nádhernými výhledy jak na oblast Českého Švýcarska tak i na skalní útvary, např. věž Jehla. Stále po vrstevnici se dostáváme na křižovatku pod Pravčickou bránou. Zde vede malá odbočka několika serpentýnami k restauraci Sokolí hnízdo přímo pod obloukem Pravčické brány. Odtud se vrátíme k rozcestí a pokračujeme stále po červené značce kolem jeskyně Českých bratří dolů z kopce kamenitou lesní cestou, která nás dovede k místu zvanému Tři prameny. Odtud pokračujeme dále po silnici až do obce Hřensko.
Mezní Louka - původně lesovna, od roku 1892 lázně změněné na hotel. Je významnou křiřovatkou turistických cest a jedním z východisek naučné stezky vedoucí k Pravčické Bráně. Při silnici na Hřensko se nachází tzv. Cikánský smrk, mohutný exemplář smrku ztepilého vysoký 30m a starý kolem 200 let.
Křídelní stěna jsou strmé skály (456m), lemující stezku od Pravčické brány k Mezní Louce. Při zvětrávání byl vytvořen typický voštinový povrch.
Pravčická brána je nejznámější a nejobdivovanější skalní útvar Českého Švýcarska a symbol celé oblasti, největší přirozená skalní brána na našem kontinentu, národní přírodní památka. Dno Pravčické brány leží v nadmořské výšce 415m. Její rozměry jsou úctyhodné: rozpětí oblouku u dna 26,5m, výška otvoru 16m, šířka 7-8m a minimální tloušťka 3m. Vrcholová plošina brány je 21m nad jejím dnem. Protože velká návštěvnost Pravčickou bránu ohrožovala, byl vstup na vlastní skalní most v r. 1980 uzavřen. Přístupné jsou však skalní vyhlídky v jeho bezprostředním okolí, odkud je krásný pohled nejen na bránu, ale i na další dominanty Českého a Saského Švýcarska. Na místě původní chatrče z dubové kůry, poskytující jednoduché občerstvení, dali Clary-Aldringenové v r. 1881 vystavět malebný výletní zámeček Sokolí hnízdo s restaurací, takřka nalepený na pískovcovou skalní stěnu, určený pro významné hosty. Dodnes se v objektu dochovaly původní interiéry, v prvním patře se plánuje zřízení muzea Českého Švýcarska.
Asi 500m před rozcestím Tři prameny se nachází jeskyně Českých bratří - vrstevní jeskyně, vzniklá hlubokým zvětráváním horniny podle vrstevnicových spár. V pobělohorských dobách byla patrně útočištěm exulantů.
Obec Hřensko se nachází v romantickém skalním kaňonu. Původně zde stávala plavecká a dřevařská osada a sklady. Díky turistice došlo v 19. a 20. století k rozvoji obce. K historickým památkám patří kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1786. Hřensko je konečnou stanicí lodní dopravy na našem území a východiskem k soutěskám říčky Kamenice a Pravčické bráně.